Interpretacja wyników
Ocenę jakości wody przeprowadza się na podstawie jej właściwości fizycznych oraz chemicznych. Woda, niezależnie od tego czy jest pobierana z właśnej studni czy też jest wodą wodociągową, nigdy nie wsytępuje w postaci chemicznie czystego związku, ale zawiera zawsze szereg substacji w postaci zawiesin lub w formie rozpuszczonej. Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie decydują o metodach jej uzdatniania oraz dalszym postępowaniu.
W przypadku stacji uzdatniania wody prawidłowa interpretacja wyników jest szczególnie ważna już na etapie projektowania urządzeń, gdzie należy dokładnie określić rodzaj i stężęnia zanieczyszczeń w wodzie, która będzie dostarczana do urządzenia. Ocena jakości dostarczanej wody jest szczególnie ważna ze względu na wymagania stawiane przez zasilane urządzenia. Cel uzdatniania wyrażony np. w dopuszczalna twardością lub poziomem demineralizacji powinien być osiągnięty przy użyciu urządzeń w ciągu technologicznym zaprojektowanym według logicznego porządku wynikającego z postawionych zadań oraz właściwej interpretacji wyników z zanieczyszczeń zawartych w wodzie.
W przypadku eksploatacji obiegów technologicznych niemożliwe jest ustalenie jednakowych metod preparacyjnych ze względu na różnorodność wymagań związanych z urządzeniami i instalacjami przez które woda ta przepływa oraz podelga przemianom. Wymagania stawiane wodzie w obiegach kotłowych odnoszą się przede wszystkim do wody zasilającej oraz kotłowej i są zależne od typu oraz parametrów pracy kotłów. Właściwa interpretacja wyników jakościowych wody kotłowej powoduje odpowiednio wysoką czystość pary, oraz możliwie powolny postęp korozji i zanieczyszczenia wewnętrznych powierzchni kotła. Dodatkowo w przypadku dozowania np. fosforanów niezwykle ważne jest utrzymanie ich właściwego stężenia ze względu na konieczność strącenia soli wapnia i magnezu znajdujących się w wodzie zasilającej.