Wytwornice pary
Wraz ze wzrostem ciśnienia roboczego rosną wymagania dotyczące jakości pary. Dodatkowo rośnie także temperatura, która wpływa bezpośrednio na zwiększenie rozpuszczalności soli w wodzie i parze. Głównym zanieczyszczeniem występującym w parze są sole. Ich ilość unoszona przez parę jest dokładnie uzależniona od rodzaju substancji rozpuszczonych w wodzie. W wyniku ciągłego odparowania wody do wytwornicy dostają się sole znajdujące się w wodzie przez co graniczny poziom zasolenia może zostać przekroczony. Przez występowanie procesu unoszenia soli na ścianach wężownicy może tworzyć się kamień kotłowy, a samo urządzenie może "pluć" wodą do rurociągu parowego. Zasadniczym wskaźnikiem informującym o niewłaściwej pracy wytwornicy jest zwiększenie się ciśnienia spowodowane przez zakamienioną wężownicę. W tym przypadku zalecane jest wykonanie czyszczenia chemicznego w celu odzyskania wcześniejszych parametrów pracy urządzenia.
Przebieg procesu czyszczenia chemicznego polega na cyrkulacji w obiegu zamknietym: pompa - czyszczone urządzenie - pompa, odpowiednio dobranego roztworu chemicznego, w niezbędnym do właściwego działania czasie, stężeniu i temperaturze. Skład roztworu uzależniony jest od skłądu kamienia, który znajduje się na ściankach urządzenia. Pod żadnych względem nie można wykonywać procesu chemicznego czyszczenia bez wcześniejszej pełnej analizy składu kamienia. W wyniku przeprowadzenia prawidłowego procesu czyszczenia chemicznego następuje usunięcie osadów z trudno dostępnych miejsc eksploatacyjnych oraz przeprowadzenie ich trudno rozpuszczalnych form w związki rozpuszczalne w roztworze cyrkulacyjnym oraz następnie usunięcie ich z wnętrza urządzenia w postaci roztworu lub zawiesiny. Po usunięciu roztworu cyrkulacyjnego wraz z roztworzonym kamieniem ostatnim krokiem jest zabezpieczenie wężownicy poprzez pasywację.
Po wykonaniu chemicznego czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wody zasilającej wytwornicę. Aby uzyskać odpowiednią jakość wody niezwykle ważna jest prawidłowa eksploatacja stacji uzdatnia wody. Zapewnienie właściwej pracy stacji oraz regularnego odsalania urządzenia spowoduje zminimalizowanie odkładania się soli pary w wytwornicy.