Kondycjonowanie wody

Kondycjonowanie wody jest procesem polegającym na zapewnieniu właściwej jakości wody pitnej oraz technologicznej. Dozowanie różnego rodzaju preparatów chemicznych ma na celu poprawę parametrów fizykochemicznych wody, w taki sposób, aby spełniała ona określone wymagania, zależne od jej przeznaczenia.

Uzdatnianie wody w tym przypadku polega na wprowadzeniu do niej substancji chemicznych, które reagując ze znajdującymi się w wodzie jonami tworzą trudno rozpuszczalne związki, które wytrącają się w postaci osadu lub korygują wybrane parametry fizykochemiczne, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie dobrej kondycji układów obiegowych oraz zainstalowanego oprzyrządowania. W zależności od zastosowanego środka chemicznego proces ten wykorzystuje się najczęściej do całkowitego lub częściowego zmiękczania wody oraz jej odkrzemiania. Dodatkowo dzięki zastosowaniu tej metody można usuwać inne zanieczyszczenia jak np.: związki żelaza i manganu, zawiesinę mechaniczną,  tlen rozpuszczony, dwutlenek węgla lub olej, istnieje także możliwość dostosowania pH, usunięcia niepożądanych mikroorganizmów lub wytworzenia na powierzchni metalicznej warstwy ochronnej zabezpieczającej przed korozją.

Wybór metody jest uzależniony od końcowego przeznaczenia wody gdyż może być ona wykorzystana do uzdatniania wody kotłowej, chłodniczej, technologicznej, do klimatyzacji, lub też przy dezynfekcji. Wybór środka chemicznego oraz jego ilość są ściśle zależne od parametrów fizykochemicznych znajdujących się w wodzie oraz ich stężenia. Dzięki firmowemu laboratorium określamy dokładną zawartość substancji rozpuszczonych w wodzie, następnie na podstawie otrzymanych wyników dobieramy skutecznie i szybko działającą  chemię. Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie ilości potrzebnych środków chemicznych ponieważ zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ich ilość wpływa negatywnie na urządzenia zainstalowane w ciągu technologicznym.

Dawkowanie preparatów odbywa się najczęściej w postaci roztworów wodnych, przy użyciu układów dozujących. Układy takie składają się ze zbiornika na roztwór, pompy dozującej oraz przewodów doprowadzających. Podawanie odczynników przez pompę dozującą może się odbywać w zależności od sygnału wysyłanego np. z przepływomierza lub też istnieje możliwość regulacji częstotliwości pracy pompy oraz objętości dozowanego środka.