Normowanie parametrów wody

Większość uszkodzeń kotłów i instalacji następuje na skutek niewłaściwej jakości wody zasilającej oraz kotłowej. Aby urządzenia były zasilane wodą o wymaganej do ich prawidłowego działania jakości niezbędne jest utrzymanie jej właściwych parametrów. Woda pobierana z ujęć własnych bądź z sieci wodociągowej zawiera w swoim składzie szereg zanieczyszczeń, zarówno mechanicznych jak i rozpuszczonych w postaci soli. Usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych jest stosunkowo proste i polega na zastosowaniu filtrów powodujących zatrzymywanie niepożądanych substancji. W przypadku odkładania się mułu w kotłach niezbędne jest regularne odmulanie urządzeń. Usunięcie rozpuszczonych zanieczyszczeń chemicznych jest procesem bardziej zaawansowanym ponieważ rozpuszczone w wodzie sole powodują jej twardość co bezpośrednio wpływa na odkładanie się niebezpiecznego kamienia kotłowego. Proces usuwania twardości z wody polega głównie na jej zmiękczaniu podczas wymiany jonowej.

Dzięki własnemu, profesjonalnemu laboratorium jesteśmy w stanie zbadać poszczególne parametry wody w wielu miejscach instalacji dzięki czemu możliwe jest jej odpowiednie przygotowanie do zasilania zainstalowanych urządzeń. Analizując wyniki przeprowadzonych badań ustala się metody postępowania w celach zarówno zapobiegawczych jak i korygujących. Do najpopularniejszych metod ochrony należy stosowanie substancji chemicznych dozowanych za stacjami uzdatniania wody. Przy właściwym doborze środka istnieje możliwość opóźnienia lub nawet zatrzymania procesów korozyjnych. W procesie tym podczas reakcji chemicznej rozpuszczone sole strącają się do postaci mułu po czym usuwane są z kotła podczas odmulania. Na podstawie dokładnej analizy laboratoryjnej wody m.in. wartości pH i ilości tlenu rozpuszczonego określa się niezbędną ilość środków chemicznych, które dozowane są do instalacji.

Dzięki poszczególnym procesom normowania parametrów wody przedłużeniu ulega żywotność zarówno instalacji zasilających urządzenia jak i właściwych urządzeń.