Uzdatnianie wody
Wiele uszkodzeń kotłów i instalacji następuje na skutek niewłaściwej jakości wody zasilającej i kotłowej. Uzdatnianie wody z głównych ujęć zasilania kotłowni oraz ciepłowni powinno zapewniać usuwanie zanieczyszczeń powodujących niewłaściwą pracę urządzeń ciepłowniczych oraz minimalizować niebezpieczeństwo korozji. W większości przypadków kotłownie oraz ciepłownie na swoje potrzeby pobierają wodę z własnych ujęć głębinowych lub prosto z miejskiej sieci wodociągowej. Woda pobierana z wodociągów spełnia wymagania jakościowe stawiane wodzie do picia oraz na potrzeby gospodarcze jednak przy takich wartościach zanieczyszczeń w obiegach ciepłowniczych wytrącają się szkodliwe osady powodujące zmieniona pracę urządzeń. Stosunkowo częstym zjawiskiem jest występowanie wzrostu zawartości żelaza w wodzie pobieranej w kotłowni lub ciepłowni pomimo nieobecności żelaza lub manganu w wodzie, która dostarczana jest przez stację wodociągową. Powodem tego może być korozja sieci wodociągowej. W przypadku niedostatecznej ilości wody z wodociągów kotłownie i ciepłownie muszą posiadać zasilanie z własnych ujęć. Woda surowa zawsze posiada w swoim składzie zanieczyszczenia mechaniczne, a także zanieczyszczenia chemiczne na które składają się rozpuszczone w niej sole, kwasy, zasady i gazy. Woda taka dodatkowo wymaga wstępnego uzdatnienia pozwalającego usunąć głównie związki żelaza.
Oddzielny, ale bardzo ważny problem stanowi uzdatnianie wody obiegowej oraz kondensatu. Do głównych zanieczyszczeń w wodzie obiegowej zalicza się związki żelaza powstające na drodze korozji urządzeń podczas ich użytkowania. W przypadku gdy w obiegu znajdują się także inne stopy metali zauważa się produkty korozji tychże metali. Dodatkowo przy niewłaściwym zmiękczaniu wody lub przebiciach wody surowej tworzą się osady ze związków wapnia i magnezu. Kondensat natomiast najczęściej zanieczyszczony jest produktami korozji powierzchni metalowych oraz solami i gazami porywanymi z kotła przez parę.
Uzdatnianie wody może następować przy zastosowaniu metod fizycznych i chemicznych. Do metod fizycznych zalicza się procesy filtracji zawiesin przy użyciu specjalnie do tego przygotowanych filtrów, usuwanie zanieczyszczeń gazowych metodami termicznymi oraz desorpcję dwutlenku węgla przez napowietrzanie wody. Metody chemiczne polegają na usunięciu z wody zanieczyszczeń cząsteczkowych poprzez strącanie ich w postaci osadów przy użyciu odpowiednich związków chemicznych lub poprzez wiązanie szkodliwych jonów na drodze wymiany jonowej.