Pompy dozujące

Dozowanie środków chemicznych ma za zadanie korektę wielu parametrów wody  w celu wypracowania niezbędnych wymagań zależnych od jej przeznaczenia. Dozowanie stosuje się w wielu różnych branżach przemysłu i przy różnych technologiach uzdatniania wody m.in.: uzdatnianie wody technologicznej, kotłowej, chłodniczej, zasilającej kotły i urządzenia klimatyzacyjne, a także przy dezynfekcji wody.

Odczynniki do korekty wody dawlkowane są najczęściej w postaci roztworów wodnych. Aby sprostać temu zadaniu instalacje przemysłowe wyposażone są w zbiorniki, kórych zadaniem jest dawkowanie różnych roztowrów, najczęściej do wody zasilającej i obiegowej lub rzadziej bezpośrednio do kotłów. Proces ten odbywa się przy użyciu stacji dozujących, w skład których wchodzi: pompa membranowa, zbiornik roztworowy oraz przewody doprowadzające. Dawkowanie odbywa się w sposób ciągły bądź porcjowy, istnieje także możliwość zaprogramowania pompy, aby pracowała proporcjonalnie do przepływu.

 

Przy uzdatnianiu wody kotłowej dozuje się:

  • inhibitory korozji (preparaty wytwarzające warstwę ochronną)
  • środki korygujące odczyn pH
  • środki służące do wiązania twardości

Przy uzdatnianiu wody chłodniczej  dozuje się:

  • inhibitory korozji (preparaty wytwarzające warstwę ochronną)
  • biocydy, których zadaniem jest hamowanie rozwoju grzybów, glonów i bakterii

W procesie dezynfekcji dozuje się:

  • podchloryn sodu
  • inne środki służące do dezynfekcji wody np. woda utleniona 

 

Obsługa stacji dozujących polega tylko na okresowych sprawdzaniu poziomu wody z zbiorniku. Nowsze urządzenia posiadają bardzo często w zbiorniku czujnik poziomu więc w przypadku braku wody informują alarmem o nieprawidłowościach w działaniu bądź automatycznie uruchamiają napełnienie zbiornika.