Pompy dozujące
Dozowanie środków chemicznych ma za zadanie korektę wielu parametrów wody w celu wypracowania niezbędnych wymagań zależnych od jej przeznaczenia. Dozowanie stosuje się w wielu różnych branżach przemysłu i przy różnych technologiach uzdatniania wody m.in.: uzdatnianie wody technologicznej, kotłowej, chłodniczej, zasilającej kotły i urządzenia klimatyzacyjne, a także przy dezynfekcji wody.
Odczynniki do korekty wody dawlkowane są najczęściej w postaci roztworów wodnych. Aby sprostać temu zadaniu instalacje przemysłowe wyposażone są w zbiorniki, kórych zadaniem jest dawkowanie różnych roztowrów, najczęściej do wody zasilającej i obiegowej lub rzadziej bezpośrednio do kotłów. Proces ten odbywa się przy użyciu stacji dozujących, w skład których wchodzi: pompa membranowa, zbiornik roztworowy oraz przewody doprowadzające. Dawkowanie odbywa się w sposób ciągły bądź porcjowy, istnieje także możliwość zaprogramowania pompy, aby pracowała proporcjonalnie do przepływu.
Przy uzdatnianiu wody kotłowej dozuje się:
- inhibitory korozji (preparaty wytwarzające warstwę ochronną)
- środki korygujące odczyn pH
- środki służące do wiązania twardości
Przy uzdatnianiu wody chłodniczej dozuje się:
- inhibitory korozji (preparaty wytwarzające warstwę ochronną)
- biocydy, których zadaniem jest hamowanie rozwoju grzybów, glonów i bakterii
W procesie dezynfekcji dozuje się:
- podchloryn sodu
- inne środki służące do dezynfekcji wody np. woda utleniona
Obsługa stacji dozujących polega tylko na okresowych sprawdzaniu poziomu wody z zbiorniku. Nowsze urządzenia posiadają bardzo często w zbiorniku czujnik poziomu więc w przypadku braku wody informują alarmem o nieprawidłowościach w działaniu bądź automatycznie uruchamiają napełnienie zbiornika.